Rodzice często nie rozumieją, jak dziecko w pokoju pełnym zabawek może się nudzić. To bardzo proste – dla malucha nawet najpiękniejsza lalka nie pozostanie ciekawa na długo. Słynna włoska pedagog Maria Montessori zauważyła bowiem, że maluchy są niezwykle ciekawe świata i mają bardzo chłonne umysły. Chcą rozumieć wszystko, co dzieje się wokół nich, a zadaniem rodzica powinno być wspieranie dziecka w tym i wskazywanie mu dobrego kierunku. Dlatego coraz więcej z nich korzysta z pomysłów na kreatywną zabawę według metod Montessori.

1. Sortowanie guzików

Dzieci świetnie bawią się przy sortowaniu guzików. Do tej zabawy wystarczy jedno naczynie lub pudełko z guzikami w 3-4 kolorach i odpowiednio 3 lub 4 puste miseczki (lub pudełka). Zadaniem dziecka jest posortowanie guzików według kolorów (lub np. kształtów), tak, by w jednej miseczce znalazły się tylko guziki czerwone, w innej niebieskie itd. Maluch podczas zabawy ćwiczy swoją koncentrację i uczy się rozpoznawania kolorów. Chwytając mały guzik, rozwija też swoje zdolności manualne.

2. Zgadnij, co jest w środku

To zabawa, którą czasami organizują dla podopiecznych przedszkola niepubliczne pracujące z dziećmi metodami M. Montessori. Do worka lub torby opiekun chowa różne znane dzieciom przedmioty: szczotkę do włosów, łyżkę, klocka itp. Maluch sięga po jeden z przedmiotów, lecz go nie wyciąga. Dotykając go, lecz nie widząc, musi zgadnąć, czym on jest. Zabawa świetnie rozwija zmysł dotyku.

3. Naciąganie frotek

Dzieci świetnie bawią się też przy naciąganiu frotek, np. na butelkę lub rolkę po papierze toaletowym. Naciągnięcie gumki wymaga od nich koncentracji i precyzyjnych ruchów. Ozdobiona gumkami butelka wygląda kolorowo i ciekawie, może być też pomysłem na to, jak można kreatywnie uporządkować swoje akcesoria do włosów. Jeśli do zabawy wykorzystamy rolkę po papierze, możemy też zachęcić malucha, by spoglądał przez nią na nas – raz jednym okiem, raz drugim.

4. Zabawa w dmuchanie przez słomkę

Z tej zabawy chętnie korzystają logopedzi – jest świetnym ćwiczeniem na rozwój aparatu mowy. Na czym polega? W wannie lub na talerzu z wodą układamy zrobione z papieru łódeczki (lub po prostu kawałki papieru). Dziecko dmuchając przez słomkę, musi wprowadzić je w ruch, tak, by łódeczki dotarły np. do drugiego brzegu. Do zabawy możemy użyć też talerza bułką tartą, którą maluch musi przesypać np. jedną połowę.

5. Malowanie pędzelkiem po twarzy

Kolejną ciekawą zabawą jest poproszenie dziecka, by namalowało zamoczonym w wodzie pędzelkiem wyimaginowany obraz na twarzy rodzica czy rodzeństwa. Maluch nie tylko ćwiczy sprawność dłoni i wyobraźnię, ale również uczy się delikatności i szacunku do drugiej osoby. Drugie dziecko może zgadywać, co zostało namalowane.